SUUT MAKIAKSI

 

Helpot muffinit/ Boheme Interior sisustussuunnittelu Helsinki

Hei.

Perjantain kunniaksi leivotaan muffinseja, ja tässä muuten maailman helpoin ja idioottivarmin resepti niihin. Sekoitukseenkin riittää pelkkä puuhaarukka!
”Sattumiksi” sopivat kaikki dumlet, suklaarouheet sekä vastaavat. Itse olen joulun jälkeen kipannut viimeiset kohvehditkin tähän tai mud-caken taikinaan!

Suklaamuffinsit

2½ dl sokeria
2      munaa
1 dl maitoa
100 g sulatettua voita/margariinia

4 dl jauhoja
1 dl kaakaojauhetta
2 tl  vaniljasokeria
2 tl  leivinjauhetta
½ tl suolaa

Ja sitten sitä suklaata. Näihin käytin jääkaapissa olleen 100g valkosuklaalevyn. Hakkasin pakettia aikani pöydänkulmaan ja olivatkin sopivankokoista murua sen jälkeen. Myös pussillinen Dumleja toimii hyvin (ilman hakkausta)! 😀

Sekoita sokeri, munat, maito ja voisula yhteen. Sekoita erikseen kuivat aineet ja lisää taikinaan. Paloittele ja lisää suklaa. That´s  it!
Jaa muffinsivuokiin ja jätä kohoamisvaraa. Annoksesta tulee noin 12-24 muffinsia, riippuen vuokien koosta.

Paista 200 ast ja noin 12-15 min.

Ja eikun syömään!
Mukavaa viikonloppua!

Helpot muffinit/ Boheme Interior sisustussuunnittelu Helsinki

Helpot muffinit/ Boheme Interior sisustussuunnittelu Helsinki

2 kommenttia artikkeliin ”SUUT MAKIAKSI

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s